E gjithë bota e ndiqte gjersa këngëtarja e hitit ‘’Rehab’’, humbi kontrollin e jetës së saj, duke i dhënë fund me vetëm 27 vjeç.

Winehouse nuk ishte vetëm këngëtare por, edhe kompozitore angleze e njohur për vokalin e saj të thellë, ekspresiv dhe gërshetimet e saj të zhanreve muzikorë, duke përfshirë shpirtin, ritmin dhe jazzin.

Kur Amy Winehouse vdiq nga doza e tepërt e alkoolit më 23 korrik 2011, ajo nuk kishte lëshuar një album të ri për pesë vjet, pasi që ajo nxori klasiken e saj historike, fituese të Grammy-it, ‘’Back to Black’’ më 2006.

Winehouse e dinte se ishte fati i saj të bënte muzikë

Winehouse ishte gjithmonë një rebele, e vendosur për të bërë gjërat në mënyrën e saj, në dokumentarin fitues të Oscarit Amy, nëna e saj Janis pranon se ajo ishte e vendosur dhe kokëfortë edhe si fëmijë i vogël. Kur prindërit e saj u ndanë, Winehouse deklaroi pavarësinë e saj, duke mbledhur tatuazhe, duke pirë marihuanë dhe duke ndërprerë shkollën.

E vetmja e ardhme që ajo pa për veten e saj ishte si një muzikante, me ç’rast ajo e zhyti shpirtin e saj për të shkruar tekste thellësisht rrëfyese dhe duke kënduar rreth Londrës, vendlindjes së saj. Ajo ishte një talent unik, një fanatike e jazzit me zërin e një këngëtareje të shpirtit, ajo nënshkroi shpejt nga Island Records.

‘’Frank’’, albumi i parë i Winehouse, doli në vitin 2003 kur ajo ishte vetëm 20-vjeçare. Ishte një hit i menjëhershëm, duke u ngjitur në nr. 3 në tabelën britanike të Billboard dhe duke i dhënë asaj çmime dhe liri financiare.

Kënga “Mr. Magic”, kishte të bënte me abuzimin e substancave, por ishte pas suksesit të saj që Winehouse filloi me të vërtetë luftën me narkotikët dhe pije alkoolike që do të frymëzonin punën e saj më të madhe.

Ajo lulëzoi në kaosin e marrëdhënies me Blake Fielder-Civil

Papritmas u turr me një avancim prej gjashtë shifrash që së shpejti do të ndiqej nga pagesa shumë më të mëdha, Winehouse bleu apartamentin e saj të parë në lagjen Camden të Londrës, për muzikantët e punkut, shitësit e drogës.

Ajo përqafoi skenën lokale me krahë hapur, duke u bërë një e rregullt në lokalet e saj, pija e saj e zgjedhur ishte Rickstasy, unike për pijetoren ‘’The Hawley Arms’’. Ishte gjatë kësaj kohe që ajo takoi Blake Fielder-Civil, një të varur simpatik që u bë qendra e botës së Winehouse dhe varësisë së saj më të rrezikshme.

“Amy ndryshoi brenda natës pasi u takua me Blake”, tha menaxheri i saj i parë, Nick Godwyn për The Times më 2007.

“Ajo thjesht dukej krejt ndryshe. Personaliteti i saj u bë më i largët. Dhe më dukej sikur kjo i referohej barnave. Kur e takova, ajo piu duhan, por mendoi se njerëzit që morën drogë të ‘’klasit A’’ ​​ishin budallenj, ajo qeshte me ta”, kishte thënë Godwyn.

Dhimbja ishte muza e Winehouse dhe marrëdhënia e saj me Fielder-Civil siguroi shumë frymëzim. Ai e prezantoi atë me heroinë dhe droga të tjera të forta, ajo kishte emrin e tij të tatuazhuar mbi gjoksin e saj të djathtë dhe ai e futi emrin e saj pas veshit të djathtë. E tyre ishte një marrëdhënie, ‘’on dhe off’’ në fillim, pasi ata ndaheshin shpesh nga pabesitë e tij dhe vuajtjet në burg.

“Nëse jeni një muzikant, dhe keni gjëra që dëshironi të merrni, ju shkruani muzikë,” i tha ajo një intervistuesi më 2006.

Për të vënë një pikë më të hollësishme në idenë se ajo kërkonte kaos, qoftë përmes impulsit apo fokusit të vetëdijshëm, ajo gjithashtu i tha një intervistuesi atë vit se tingëllon një gjë kaq e dobët për të thënë, por ajo ka nevojë për të marrë disa dhimbje koke që të bëjë muzikë.

Hidhërimi dhe trazirat nxitën krijimtarinë e saj dhe rrëmuja me Fielder-Civil do të frymëzonte shumë nga tekstet e këngës, ‘’Back in Black’’, ‘’thyerja e zemrës’’, zhgënjimet dhe varësitë e saj të pashëndetshme nxirren nën tingujt e grupeve të vajzave të viteve 60’.

Pavarësisht disa përpjekjeve për të shkuar në rehabilitim, Winehouse vazhdoi të dilte jashtë kontrollit

Në vjeshtën e vitit 2005, Godwyn kishte parë mjaft klientin e tij dhe shoqen e ngushtë duke e prishur talentin e saj, për të mos përmendur jetën e saj. Ai u përpoq ta bindte atë të shkonte në rehabilitim, por ajo iu betua babait të saj se nuk i duhej rehabilitimi, kështu që vetë përpjekja ishte shumë e shkurtër.

Kënga që nxiti, megjithatë, u bë melodia më ikonike e Winehouse, një himn për mënyrën e saj të jetës dhe shkatërrimin përfundimtar.

Winehouse përfundimisht pranoi të shkonte në rehabilitim, dhe më shumë se një herë, por muajt dhe vitet ndërmjet përpjekjeve të saj të shkurtra për një jetë të matur ishin gjithnjë e më të trishtueshme, të mbushura me kaos e të interpretuara në sy të publikut.

Back in Black u lansua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në mars 2007, në këtë pikë ajo ishte plotësisht në kthetrat e pijeve dhe drogës. Ajo kishte dalë me një kuzhinier me emrin Alex Claire për nëntë muaj, gjë që siguroi pak më shumë stabilitet, por ajo në fund u ribashkua me ish të dashurin e saj Fielder-Civil.

Profilet e revistave dokumentuan stuhinë e saj të egër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku shihej Amy duke luajtur në festivale dhe duke bërë paraqitje në TV që ishin gjithnjë e më të çrregullta. Turi i saj i koncerteve në SHBA u anulua për shkak të “lodhjes”.

Në tetor 2007, Winehouse dhe Fielder-Civil u arrestuan në Norvegji për posedim të marihuanës. E arrestuara nxiti goditjen e saj të parë në rehabilitim, megjithëse jo para se ajo të performonte për transmetimin e drejtpërdrejtë të Grammy përmes satelitit të largët, pasi problemet e saj ligjore në rritje nënkuptonin që ishte e pamundur që ajo të merrte një vizë pune në kohë për t’u kthyer në SHBA.

Ajo natë në Grammy do të ishte kulmi i karrierës së saj, pasi ajo fitoi pesë çmime, përfshirë dy biggies, Rekordi i Vitit dhe Kënga e Vitit. Gjatë transmetimit, ajo falënderoi ” Blake, Incarcerated”, e cila shërbeu për t’i prezantuar pjesën tjetër të botës burrit të saj, i cili ishte në burg për shkak të një zënke në lokal në vitin 2006.

Vetë Winehouse do të arrestohej disa herë, për akuza që përfshinin duke sulmuar një tifoz, megjithëse ajo kurrë nuk kaloi kohë në burg.

Niveli i alkoolit në gjak i Winehouse ishte më shumë se pesëfishi i kufirit ligjor kur ajo vdiq

Bota shikoi ndërsa Winehouse shkatërrohej. Asaj i ra të fikët në verën e vitit 2008 dhe u diagnostikua me emfizemë, një paralajmërim tronditës që pirja e duhanit dhe alkoolit do ta shkatërronte përgjithmonë shëndetin e saj.

Winehouse u brohorit nga skena në koncerte në të gjithë botën, kur ajo ishte shumë e dehur për të performuar dhe anuloi më shumë koncerte nga sa luante.

Ajo u largua nga skena në mes të një performance në St. Lucia në fillim të vitit 2009, në pamundësi për të kujtuar tekste dhe, me fjalët e saj, “të mërzitura”. Angazhimi i Winehouse për të regjistruar një këngë për filmin James Bond Quantum of Solace u anulua dhe ndërsa ajo pretendonte se kishte lënë drogën më 2008, alkooli u bë shoqëruesi i saj i vazhdueshëm.

Kishte momente të ndritshme, përfshirë performancat për ditëlindjen e Nelson Mandela, kur ajo do të fillonte të punonte për projekte të reja dhe të performonte në koncerte dhe transmetime të suksesshme televizive.

Por, pastaj ajo do të kthehej përsëri në mënyrat e saj të vjetra, me më shumë akuza sulmi dhe dramë personale. Fielder-Civil bëri kërkesë për divorc më 2009, duke përmendur pabesinë e Winehouse. Një album i ri i premtuar për vitin 2010 nuk u shfaq kurrë, dhe përveç një kënge që ajo regjistroi me Tony Bennett, ajo kurrë nuk regjistroi më shumë muzikë.

Winehouse u rikthye në rehabilitim në pranverën e vitit 2011, duke u shfaqur në maj me shpresën për t’i vendosur të gjitha së bashku. Por shfaqja e saj e fundit ishte një katastrofë në Beograd, Serbi në fillim të qershorit.

Ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj më 23 korrik. Atë vjeshtë, mjeku ligjor njoftoi se ajo vdiq nga helmimi aksidental i alkoolit, pasi niveli i alkoolit të saj në gjak ishte 416% në kohën e vdekjes së saj.

/biography/