Çmimet BET, të cilat festojnë arritjet e njerëzve me ngjyrë në muzikë, kulturë dhe sport, u prezantuan të dielën.

Në shfaqje pati shumë befasi dhe performanca të shkëlqyera, ku Lizzo e nisi shfaqjen me një performancë të hitit të saj të fundit, “About Damn Time”.

Disa nga prezantuesit, interpretuesit dhe fituesit e çmimeve bënë thirrje për veprim pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar “Roe kundër Wade”.

Megjithatë, pati edhe momente gëzimi, raporton CNN. Brandy bëri një performancë surprizë me Jack Harlow, dhe Mariah Carey në një performancë surprizë me Latto.

Sean “Diddy” Combs mori çmim për arritje të jetës. Ai u festua nga një mori kolegësh artistësh dhe ish-bashkëpunëtorësh si Mary J. Blige dhe Kanye West, përcjell rtv21.tv

Will Smith, i cili ngjalli polemika në Academy Awards duke goditur me shuplakë Chris Rock në skenë pak para se të fitonte Oscarin për aktorin më të mirë, fitoi çmimin BET për aktorin më të mirë të dielën.

Lista e plotë e fituesve:

Artistja më e mirë femër R&B/Pop

Jazmine Sullivan

Artisti më i mirë mashkull R&B/Pop

The Weeknd

Grupi më i mirë

Silk Sonic (Bruno Mars dhe Anderson .Paak)

Bashkëpunimi më i mirë

Wizkid feat. Justin Bieber & Tems – “Essence”

Artistja më e mirë në zhanrin hip-hop

Megan Thee Stallion

Artisti më i mirë në zhanrin hip-hop

Kendrick Lamar

Video e Vitit

Slik Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “Smokin Out The Window”

Regjia më e mirë e një videoklipi

Anderson .Paak aka Drejtor .Paak

Artisti i ri më i mirë

Latto

Albumi i Vitit

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “An Evening with Silk Sonic”

Dr. Bobby Jones Best Gospel / Inspirational Award

Lil Baby X Kirk Franklin – “We Win”

Artistja BET më e mirë

Mary J. Blige – “Good Morning Gorgeous

Akti më i mirë ndërkombëtar

Tems (Nigeri)

Filmi më i mirë

“King Richard”

Aktori më i mirë

Will Smith – “King Richard”

Aktorja më e mirë

Zendaya – “Euphoria” / “Spider-Man: No Way Home”

Çmimi i Yjeve të Rinj

Marsai Martin

Sportistja e Vitit

Naomi Osaka

Sportisti i Vitit

Stephen Curry.