Taylor Swift është artistja më e dëgjuar në Spotify për vitin 2023.

Sipas Spotify Wrapped, Swift ishte artistja më e transmetuar e vitit 2023 në nivel global, duke marrë më shumë se 26.1 miliardë transmetime që nga 1 janari. Kjo do të thotë se fuqia e popit ka rrëzuar yllin e reggaetón portorikan, Bad Bunny, i cili mbajti titullin e lakmuar për tre vjet me radhë duke filluar nga viti 2020.

Ai është në vendin e dytë në 2023, i ndjekur nga The Weeknd në të tretin, Drake në të katërtin dhe muzikanti rajonal meksikan Peso Pluma në të pestin. Sidoqoftë, nuk është një lajm i keq për Bad Bunny: albumi i tij i vitit 2022 “Un Verano Sin Ti” ishte albumi më i transmetuar i Spotify për të dytin vit radhazi, duke u renditur në 4.5 miliardë transmetime globale. Në atë kategori, “Midnights” e Taylor Swift vjen në vendin e dytë, me “SOS” të SZA në të tretin. Të tre albumet u publikuan vitin e kaluar. Top pesëshja përmbyllet me albumin e vitit 2016 të The Weeknd “Starboy” dhe “Mañana Será Bonito” të Karol G, i vetmi publikim i vitit 2023 që ka arritur kulmin.

Himni fuqizues i Miley Cyrus “Flowers” është kënga më e transmetuar e vitit e Spotify me 1.6 milionë transmetime në mbarë botën.