Festivali, Primavera Sound ka zbuluar emrat e pjesëmarrësve për edicionin 2022 të festivalit me qendër në Barcelonë.

Dhe ka kaq shumë emra të mëdhenj dhe emocionues që do të përformojnë gjatë dy fundjavave, sa lexohet si një turne rikthimi pas-pandemik për të gjithë konceptin e muzikës live.

Përsëritja e festivalit e vitit të kaluar u anulua për shkak të COVID-19, ashtu siç ishte rikthimi i këtij viti.

Në 2022, Primavera do të zgjasë javët nga 2 qershor deri në 12 qershor, me disa artistë që kryesojnë të dy fundjavat: Massive Attack, Jorja Smith, The Stokes, Gorillaz, Tyler, the Creator dhe Tame Impala do të luajnë një set çdo fundjavë.

Fundjava do të shfaqë gjithashtu Pavement, Nick Cave & the Bad Seeds dhe Beck, ndërsa në fundjavë dy sporte Dua Lipa, Interpol, Megan Thee Stallion, The Yeah Yeah Yeahs, si dhe performanca e parë e madhe nga Lorde ndër vite.

Të shpërndara gjatë 10 ditëve janë emra si Beach House, Charli XCX, Playboi Carti, MIA, Sky Ferreira, Jay Electronica, Sharon Van Etten, Earl Sweatshirt, Jesse Ware, Courtney Barnett, Jamila Woods, AG Cook, Black Country, New Road dhe Mëngjesi japonez. 413 interpretues janë njoftuar deri më tani, dhe ka edhe të tjerë për të ardhur. Biletat dalin në shitje më 1 qershor dhe mbajtësit e fituesve nga festivali i anuluar i vitit të kaluar mund t’i përdorin ato për vitin 2022.