Suedezi Alex Dawson është zgjedhur si ‘Fotografi Nënujor i Vitit 2024’, për fotografinë e tij të një zhytësi të lirë, që ekzaminon pasojat e gjuetisë së balenave, sipas BBC.

“Whale Bones” kryesoi e para mes 6 500 fotografi nga e gjithë bota dhe u shkrep në kushte të vështira nën shtresën e akullit të Groenlandës.

“Eshtrat e balenës u fotografuan në kushte të vështira, ndërsa një zhytës mbante frymën poshtë shtresës së akullit të Groenlandës”, tha Alex Mustard, i cili kryesoi panelin e vlerësimit.

“Kostumi dhe pishtari i zhytësit të japin ndjesinë e vizitës së një alieni.

Konkursi përfshinte 13 kategori, duke përfshirë ‘Macro’, ‘Wide-Angle’, ‘Behavior&Wreck’, si dhe katër kategori për fotot në ujërat britanike.

Jenny Stock u emërua fotografja britanike nënujore e vitit 2024, për “Star Attraction”, tërheqjen e yjeve.

“Loch Leven është një vend ujor skocez pranë Oban. Ndërsa zbrita në thellësitë e gjelbra të liqenit të detit, gjate një zhytje në muzg, iu afrova një zone ku pishtari im zgjodhi ngjyrat e gjalla të një tapeti të gjallë me mijëra yje të brishtë”, tha ajo.

“Isha duke u larguar me kënaqësi, kur pashë këtë iriq deti të purpurt dhe u emocionova shumë. Një yll dominues pranë këtij jovertebrori grafik krijoi një çift të ekuilibruar bukur, të rrethuar në mënyrë të përkryer nga shumëllojshmëria e sfondit”, shtoi ajo.

Ish-Fotografi i Vitit, spanjolli Rafael Fernandez Caballero, fitoi ne kategorinë “Sjellja dhe Portreti”, me një pamje nga afër të syrit të një balene gri dhe një pamje aksioni të balenës që përfshin një top karremi, të dyja të realizuara në Gjirin Magdalena, Baja Kaliforni, Meksikë.

“Kjo foto tregon momentin e sulmit, ndërsa pliset e barkut të balenave hapen gjerësisht dhe filtrojnë gjahun nga uji duke përdorur balenat e tyre pasi kanë gllabëruar qindra kilogramë sardele me një kafshatë… thjesht e paharrueshme”, tha Caballero.

Lisa Stengel, nga SHBA-ja u zgjodh Fotografja Nënujore në Avancë e vitit 2024 (Up & Coming Underwater of 2024″, për fotografinë e saj të një delfini mahi-mahi duke kapur një sardele, në Meksikë.

“Unë u hodha në tingujt e sulmeve mahi-mahi dhe ndoqa këtë tingull të pagabueshëm me kamerën time. Kjo teknikë, së bashku me kushte të pakëndshme, më dha një dritare mundësie për të kapur këtë moment të veçantë”, tha Stengel.

Fotografi portugez, Nuno Sá u zgjodh fotografi i vitit 2024 për mbrojtjen detare të Fondacionit “Save Our Seas”, duke treguar plazhistët që përpiqen të shpëtojnë një balenë të bllokuar pranë Costa da Caparica, pikërisht përtej lumit nga Lisbona.

Talia Greis, nga Australia, fitoi në kategorinë ‘Macro’, me një portret abstrakt të një kali deti në ujërat e turbullta pranë Ishullit Bare, Sidnej.

Martin Broen, nga SHBA-ja fitoi në kategorinë “Wrecks”, pasi qëlloi dy tanke Chieftain, me një lente peshku, në muzeun ushtarak nënujor në brigjet e Aqaba, Jordani.

Automjetet, duke imituar një formacion beteje, janë vendosur në një shkëmb koral në Detin e Kuq.

Jasmine Skye Smith fitoi në kategorinë “Black & White”, portreti i së cilës shfaqte një ndërthurje intriguese minimaliste të dy notarëve të sinkronizuar në një pishinë në Perth, Australia Perëndimore.

Fotografja amerikane, Kat Zhou fitoi në kategorinë “British Waters Wide-Angle”, me një imazh të bombardimeve të zhytjes në Shetland.

Kirsty Andrews fitoi në kategorinë “British Waters Living Together”, me një fotografi të përshtatur në mënyrë perfekte brenda një shishe qelqi.

“Butterfly blenny” zgjedh natyrshëm guaskat e braktisura si shtëpinë e tyre, por duket se mund të bëhen kreative”, tha ajo. /atsh /