16.1 C
Tetovo
19-09-2021

Lajme

Teatër

Film

Pesë filmat më të famshëm për mafian

Nuk është e vështirë të kuptosh marrëdhënien e dashurisë së Hollywoodit me mitologjinë e mafias. Bota e krimit të ofron të gjitha...

Filmi “Zgjoi” propozohet për Oscars 2022

Tre herë fitues i Festivalit të Sundance, filimi “Zgjoi” propozohet nga Kosova si kandidati zyrtarë për garën e Oscars.

Të Fundit

Arte Pamore

Vera e parë pas sulmeve të 11 shtatorit (FOTO)

Nëntë muaj pasi kullat u rrëzuan, Lucas Foglia vizitoi lagjet e ndryshme të Nju Jorkut me kamerën e tij.

Gjergj Kola: Në Shqipëri nuk vlerësohen artistët e vërtetë

Jeta e tij është e lidhur tërësisht me artin. Për të, të qenit piktor është më shumë se dhunti, më shumë se...

Libri

THËNIET MË TË BUKURA TË GEORGE ORWELL

George Orwell (1903 – 1950) njihet si shkrimtari me potencial profeti i romanit dystopian (anti-utopik) “1984” dhe romanit alegorik “Ferma e Kafshëve”.

KTHIM NË KOHË PËRMES POEZIVE DHE TREGIMEVE PËR FËMIJË

Shtëpia Botuese “Jakup Ceraja” sapo ka nxjerrë nga shtypi librin më të ri për fëmijë. “Kthehu në kohë” titullohet libri i sapobotuar...

Muzika

Lifestyle

PËRSE DUHET TË HANI NJË LUGË MJALTË PËRPARA GJUMIT

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej mijëra vitesh...

GJËJA E DUHUR QË DUHET TË BËNI KUR JENI TË ZEMËRUAR

Kur zemërimi godet, rrahjet e zemrës rriten ndjeshëm, bashkë me temperaturën e trupit. Një njeri i zemëruar ndihet sikur do të shpërthejë...

Trashëgimi