“Spider-Man: No Way Home” po thyen rekorde.

Midis pamjeve paraprake të së enjtes dhe orëve të shfaqjes të së premtes, filmi më i fundit i “Marvel Cinematic Universe” ka arritur 121.5 milionë dollarë në shitjet e biletave brenda vendit.

“Ashtu si industria po përgatitej për fundjavën e parë të hapjes prej 100 milionë dollarësh të epokës së pandemisë, “Spider-Man: No Way Home” u hodh në kinema dhe zhduki pritshmëritë duke arritur atë pikë deri në fund të së premtes,” tha Paul Dergarabedian, analist mediatik në “Comscore”.

Sony, një bashkëprodhues në film së bashku me Disney, rriti vlerësimin e saj për fundjavën e plotë, duke deklaruar se tani pret që filmi të arrijë në 240 milionë dollarë gjatë debutimit të tij. Vlerësimi i tij fillestar sugjeroi që filmi do të fitonte rreth 130 milionë dollarë. Analistët e arkëtarëve i thanë “CNBC” se parashikojnë që filmi të gjenerojë më shumë se 250 milionë dollarë, ose madje të arrijë në 265 milionë dollarë.

Tashmë, “No Way Home” është hapja me fitimin më të lartë të epokës së pandemisë, duke tejkaluar “Venom: Let There Be Carnage”, i cila fitoi 90.1 milion dollarë gjatë tre ditëve të para në kinema.
Ai gjithashtu ka të ngjarë të zërë vendin në 10 filmat më të shitur në historinë e kinematografisë, si një nga vetëm tetë filmat që tejkalojnë 200 milionë dollarë gjatë fundjavës së parë, sipas të dhënave nga “Comscore”.