Në filmin e ri të Netflix “The Grey Man”, personazhi i Ryan Gosling bën shaka duke thënë se ai quhet 006 sepse 007 ishte ekskluziviteti i dikujt tjetër. Filmi është një thriller me buxhet të madh, plot efekte në frymën e një aventure të James Bond-it. Netflix dhe drejtorët e filmit shpresojnë se filmi do të shfaqet së shpejti në kinematë botërore.

Gosling luan si Sierra Six, një ish-i burgosur i dalë nga burgu dhe i atribohet një program sekret.

“Po, gjithmonë kam dashur të bëj një film aksion. Është sikur aksioni ishte dashuria ime e parë, më bëri të dashurohesha me filmat në radhë të parë. U desh vetëm një minutë, e dini, për të arritur atje, për t’u gjetur e duhura. Natyrisht që ka shumë të mirë, shumë personazhe të shkëlqyer, kështu që u emocionova shumë kur erdhi ky projekt, sepse nuk ishin vetëm vëllezërit Russo, ata që e kishin bërë këtë për dekadën e fundit në Marvel dhe po bënin një punë e mrekullueshme, nuk mund të kishe partnerë më të mirë, por ky personazh ishte unik. Unë e doja këtë personazh. Unë u rrita duke parë në vitet ’80 dhe ’90.

“The Grey Man” bazohet në një roman të Mark Greaney dhe me regji nga Joe dhe Anthony Russo, vëllezërit që drejtuan mega-blockbusterin e Marvel “Avengers: Endgame”. Chris Evans luan armikun e Gosling, një vrasës me emrin Lloyd Hansen, i cili u përjashtua nga CIA. Është shumë larg nga kapiteni i tij heroik Amerika.

“Ne  bëmë që njerëzit të përjetojnë emocione me këtë film, ju e dini, por rusët i bëjnë këta filma Marvel. Dua të them, të gjithë në ekip, kjo është ajo që ata janë mësuar të bëjnë, këtu qëndron përvoja e tyre në realizimin e filmave të mëdhenj për ekranin e madh, kështu që ata nuk e bënë këtë ndryshe.”

“Gray Man” u filmua në shtatë lokacione në mbarë botën nga Azerbajxhani në Kroaci dhe Francë. Filmi përmban nëntë sekuenca kryesore aksioni, duke përfshirë një betejë të gjatë me armë në një shesh publik në Pragë. Rusët shpresojnë se filmi do të jetë mjaft popullor për të garantuar mbushjet e arkave të kinemave.

Chris Evans: Ishte fantastike, ishte e mrekullueshme. Është shumë argëtuese të luash. Mendoj se shumica prej nesh ecin nëpër botë duke matur se kush jemi bazuar në atë që mendojmë se duhet të jemi dhe kur interpreton në një film nuk duhet të jesh i kufizuar nga ato norma shoqërore.

Reagimet e kritikëve të filmit kanë qenë të ndryshme. Përgjatë kësaj ajve  “Gray Man” kishte një vlerësim pozitiv prej 52% midis komenteve të mbledhura në faqen e internetit Rotten Tomatoes. Publiku ishte më i entuziazmuar, me 89% të komentuesve në sajt të cilët u shprehën mjaft optimist për transmetimin e këtij filmi.