Ajo do të luajë “një grua të paqëndrueshme, të mbivlerësuar, të emancipuar dhe një Frankenstein femër”

Emma Stone ka vendos të ribashkohet me Yorgos Lanthimos për filmin e ri “Poor Things”.

Aktorja, e cila luajti në satirën e periudhës së kineastit “The Favorite”, është luajtur si Bella Baxter, e cila përshkruhet si “një grua e paqëndrueshme, e mbivlerësuar, e emancipuar dhe një Frankenstein femër”, shkruan “Film Stage”, transmeton “Zeri.info” duke cituar “NME”.

“Poor Things” përqendrohet te Bella, e cila e mbyt vetën për t’i shpëtuar burrit të saj abuziv, por më pas u ringjall kur truri i saj u zëvendësua me atë të fëmijës së palindur që ajo mbante.

Historia bazohet në romanin me të njëjtin emër nga Alasdair Gray, dhe skenari i filmit do të shkruhej nga Lanthimos dhe Tony McNamara, të cilët gjithashtu shkroi skenarin për “The Favorite”.https://zeri.info/inarticle.html

Image

Projekti po planifikon të fillojë këtë vjeshtë dhe nuk ka ende fjalë për aktorët e tjerë që do të bashkohen me Emma Stone.

Në filmin e fundit të Lanthimos, ajo luajti përkrah Olivia Colman dhe Rachel Weisz në një histori që përqendrohej në marrëdhëniet midis Sarës, Dukeshës së Marlborough dhe Abigail Masham, të cilat konkurronin për të qenë të preferuarat e Gjykatës së Mbretëreshës Anne.

Colman fitoi Oskarin për aktoren më të mirë për interpretimin e saj si Mbretëresha Anne, dhe filmi u nominua për nëntë çmime të tjera atë vit.

Yorgos Lanthimos është gjithashtu në bisedime për të adaptuar romanin gotik “The Hawkline Monster”, i cili ndjek dy heronj të punësuar nga një vajzë 15 vjeçare e quajtur Magic Child, e ngarkuar me vrasjen e një përbindëshi që jeton në shpella nën shtëpinë e Miss Hawkline./Zëri