Nëse keni pasur një ftohje dhe simptomat nuk do të zhdukeshin edhe pas dy javësh, duhet të shqetësoheni.

Ftohjet janë infeksione shumë ngjitëse të hundës dhe fytit dhe sjellin mbingarkesë, rrjedhje hundësh, teshtitje, dhimbje të fytit, kollë, temperaturë të lehtë dhe dhimbje koke. Sipas ekspertëve, një ftohje e zakonshme përjetohet dy ose tre herë në vit, por mund të shërohet brenda një jave ose maksimumi dhjetë ditësh.

Megjithatë, nëse i ftohti, kolla dhe rrjedhja e hundës zgjaten, ka disa arsye të tjera mbi të cilat duhet të ndaleni. Ekspertët e shëndetit thonë se nëse ftohja juaj nuk qetësohet ose vazhdon të kthehet, mund të jetë për shkak të alergjive, sinusitit ose ndonjë infeksioni tjetër dytësor dhe duhet të kontrollohet tërësisht.

Disa nga simptomat janë:

-Temperaturë e lartë që zgjat më shumë se tre ditë
-Simptoma që zgjasin më shumë se 10 ditë
-Mungesa e frymëmarrjes dhe gulçim
-Ngjyra blu e lëkurës
-Dhimbjet e veshit
-Simptoma të ngjashme me gripin
-Arsyet e të ftohtit të zgjatur
-Sipas ekspertëve të shëndetit, disa arsye pse keni një ftohje kronike mund të jenë:

Imuniteti i ulët

Mjekët mendojnë se të moshuarit dhe fëmijët janë më të prirur ndaj ftohjeve kronike dhe të përsëritura, veçanërisht gjatë ndryshimit të stinëve pasi virusi është i vështirë për t’u luftuar nga trupi.

Një efekt anësor i barnave

Shumë herë, ju merrni medikamente që shkaktojnë efekte anësore si kolla që nuk largohen. Një kollë e thatë kronike është një efekt anësor i zakonshëm i frenuesve ACE si lisinopril, benazepril dhe ramipril të gjitha këto janë ilaçe për presionin e gjakut.

Kullimi i hundëve

Drenimi pas hundës është pasojë e një mbetjeje të ftohtë që shkaktohet për shkak të kollës produktive ose gëlbazës së bardhë që vazhdon. Gjithashtu mund të përkeqësohet gjatë natës kur shtriheni për të fjetur, pasi tenton të bllokojë kalimin e hundës. Mjekët thonë se kullimi pas hundës është një pasojë e zakonshme e të ftohtit dhe gjithashtu mund të shkaktohet nga alergjitë dhe ndryshimet e motit.

Alergjitë

Ndryshimet e motit shkaktojnë gjithashtu rritje të alergjive, duke çuar në rrjedhje të hundës, kollë dhe kruarje dhe lotim të syve. Ndryshimet në klimë mund të ndikojnë në stinët e polenit të pemëve, barërave dhe barërave të këqija duke rritur sasinë e polenit të prodhuar dhe duke zgjatur kohëzgjatjen e sezonit të polenit. Intensiteti i stinëve të polenit ndikon edhe në çrregullimet alergjike si riniti, konjuktiviti dhe astma.

Sinusiti bakterial

Sinusiti akut bakterial është një infeksion i zgavrës së hundës dhe sinuseve, i shkaktuar nga bakteret. Infeksioni ndez kanalin e hundës duke shkaktuar dhimbje, ethe dhe vështirësi në frymëmarrje. Mjekët thonë se kjo ndodh kur mbingarkimi nga i ftohti krijon mjedisin e duhur për rritjen e baktereve, duke shkaktuar një infeksion të sinusit.

Pneumoni

Kolla e vazhdueshme dhe e vazhdueshme, e shoqëruar me mukozë, ethe dhe gulçim mund të jetë një shenjë e pneumonisë e cila ka më shumë gjasa të prekë njerëzit me sëmundje kronike të mushkërive, si astma ose emfizema. Është një sëmundje serioze dhe potencialisht kërcënuese për jetën që kërkon trajtim të shpejtë.

Problemet me tretjen

Çështjet e tretjes si refluksi i acidit mund të shkaktojnë një kollë të thatë dhe ngjirurit e zërit, si dhe simptoma të vazhdueshme të një ftohjeje. Këto shpesh mund të përkeqësohen pas vakteve të rënda ose pikante, kur shtriheni për të fjetur ose nëse merrni ilaçe kundër dhimbjes.