Pirro Minella Millona

“Jeta eshte trishtim, kaloje.
Jeta eshte himn, kendoje.
Jeta eshte lufte, pranoje.
Jeta eshte aventure, rrezikoje.

Jeta eshte jete mbroje”

Nene Tereza

…Rreth ores 12, u ula ne kompjuter dhe hyra ne ne rrjetet sociale. Pasi i hodha nje sy faqes, shikoj, qe ne linje kisha nje mike, qe gjithmone eshte prezente dhe me inkurajon per krijimtarine time.
Me lindi nje ide, pse te mos vallezojme edhe ne ne kushtet e ketij vet izolimit total. Idene time ja shkruajta mikes, se ciles ju duk interesante dhe keshtu secili ne shtepine e tij, pasi u veshem me rrobat e mbremjes “Gala” ne tingujt e “Dance me to theend of lov” te Leonar Kohen, filluam kercimin tone.
E ftova ne kercimin partneren time te bukur. Ishte veshur me nje fustan te holle, teper te bukur, ku binin ne sy hiret e saj, ajo fytyre aq e bukur dhe ato faqet qe i behen brima, kur buzeqesh, me ate buzeqeshje aq shlodhese.
I hodha doren rreth belit dhe ajo doren e saj te vogel e vendosi aq hijshem ne supin tim, gishtrinjte tane u nderthuren me njeri tjetrin.E rrotulloja miken dhe ajo fluturonte me syte e mbyllur nga kenaqesia. Here pas here e terhiqja butesish afer meje dhe atehere aroma e saj me dehte mua. Muzika dridhej, sic dridhej trupi i partneres time, ndjeja cdo levizje te saj . Syte e parteneres se bukur ishin endrrimtar.
Mbesheti koken e supin tim dhe ashtu u leshua e tera ne pushtetin tim, Kisha hyjnoren perkrah, shtojzovallen, zanen e pyjeve. Befas u pemend dhe me tha bute:
-Tani rradhen e kane damat.
Dhe me udhehoqi ne kercimin e saj duke shpejtuar ritmin e hapave, rrotullohej here me afrohej, here me largohej, sikur me thoshte nuk eshte e thjeshte te kercesh me mua pa te dersitur komplet, ne damat kemi vlere.
Fluturonte mikja ime. Tere adrenalinen pozitive, ma transmetoi mua. Muzika vazhdonte dhe ne hidhnim hapat ne ritmin e saj.
Pashe syte e saj, tere ngrohtesi, si leshonin driten e fuqishme ate ngrohtesi qe buronte nga shpirti i saj.
Vallezimi mbaroi, e shoqerova partneren deri ne vendin e saj, u kujdesa dhe per nje gote me uje te ftohte dhe te dy me frymemarjen tej te shpeshtuar, qendruam pak ne heshtje. E morrem veten nga tere ky shperthim i bukur.
Bashekebiseduam pak:
-Me ktheve ne kohe te pakten njezete vjete- i thashe.
-Te faleminderit me ndryshove komplet gjendjen time shpirterore, me bere te qesh, te gozoj si e re. Po shume bukur te faleminderit shume.
-Te kam xhan- i thashe
-Edhe une te kam xhan. Uroj te kaloj pa dhimbje kjo situate.
-Per te dy i thashe. Per pak miresi njerezore kemi nevoje, per mirekuptim dhe cdo gje behet e bukur dhe ne keto kushte izolimi total.
-Kemi nevoje, per pak ngrohtesi njerezore- ma kthehu
-Po dhe per keto lloj shakash e lojra te bukura- i thashe.
-Te faleminderit, Te vajti mendja ty, si poet romantik qe je.
….Kalo mire dreken, perpiqu kete adrenaline, qe me dhe mua ta percosh edhe tek zonja juaj aq e mire,
Te fala nga une megjithese ajo nuk na njeh ne mikeshave te tu te Fcb, kurse ne e njohim shume mire nga ato dedikimet aq te bukura qe i ke bere,,,,,,.