Ndihmësi i regjisorit të “Rust” pranoi para autoriteteve se nuk e kontrolloi siç duhet tytën e revolverit Colt që ia dorëzoi Alec Baldwinit, i cili e qëlloi për vdekje kinematografen Halyna Hutchins dhe e plagosi regjisorin, Joel Souza.

Dave Halls dyshohet se u tha hetuesve se zakonisht ai do të ‘kontrollonte tytën për ndonjë pengesë’, por përpara të shtënave tragjike të 21 tetorit ‘mund të kujtohej vetëm se kishte parë tre fishekë’.

“Ai theksoi se duhej t’i kishte kontrolluar të gjitha, por nuk e bëri, dhe nuk mund të kujtonte nëse ajo rrotulloi daullen”, thuhet në një njoftim të ri, të marrë nga The Daily Beast.

Vendi ku ndodhi aksidenti tragjik në xhirimet e “Rust”

Pas të shtënave, Halls deklaroi se ata hapën armën dhe gjetën katër fishekë të rremë dhe një të drejtpërdrejtë.

Më herët të mërkurën, sherifi i Santa Fe, Adan Mendoza konfirmoi se Baldwin gjuajti me fishekë të drejtpërdrejtë derisa po xhironin një pjesë të filmit.

Pas të shtënave, mjekët hoqën një predhë nga shpatulla e Souzës, të cilën Mendoza e përshkroi si “të njëjtin predhë të drejtpërdrejtë që u qëllua nga revolveri i Baldwin”.

Ai tha se është sekuestruar edhe arma e përdorur në aksidentin tragjik.

Alec Baldwin në momentin kur ndodhi aksidenti tragjik në xhirimet e “Rust”

Policët ndërkaq gjetën rreth 500 fishekë në grupin e “Rust”, për të cilat Mendoza shtoi se ishte “një përzierje fishekësh të rremë dhe që ne dyshojmë se kishte fishekë të drejtpërdrejtë”.

Arma me të cilën aktori qëlloi aksidentalisht Hutchins, 42 vjeçe, ishte një revole 0,45 Long Colt, tha Mendoza, i cili nuk dha hollësi se çfarë lloj municioni ishte.

Dy persona kishin provuar armën përpara se t’ia jepnin Baldwin: Reed-Gutierrez dhe Halls.

Siç raportoi më parë Daily Beast, të paktën dy incidente të mëparshme me armë kanë ndodhur në setin e “Rust” përpara vdekjes së Hutchins. Akuzat penale nuk janë përjashtuar në këtë pikë dhe ‘të gjitha opsionet janë në tryezë’, vazhdoi më tej Mendoza.

Nuk ka ‘aasnjë precedent’ për një ndjekje penale si kjo, tha të mërkurën Prokurorja e Qarkut Santa Fe, Mary Carmack-Altwies.

“Është një rast shumë kompleks”, vazhdoi ajo. “Do të bëjë shumë kërkime ligjore, analiza dhe rishikim. Kjo është ajo për të cilën ekipi im është këtu dhe kjo është mënyra se si ne po ndihmojmë [zyrën] e sherifit në këtë pikë”.

Konferencë për medie pas asaj që ndodhi në xhirimet e “Rust”

Alec në anën tjetër ka qenë bashkëpunues me detektivët. Pas ngjarjes, i njëjti kishte telefonuar bashkëshortin e Hutchins dhe u tregua shumë mbështetës në ditët pas vdekjes së saj.