Pirro Minella Millona

Ka vite qe eshte larguar nga Poradeci i bukur, nga gjoli me aq kujtime nga njerezit e mrekullueshme miqte e perhershem poradecare. Ka mall shume mall “Malli ̈eshte nj̈e nusepashke n̈e pell̈emb̈en e trishte ẗe m̈erzive”.

Eshte tip sportiv, biles shume here i pelqen dhe kapele me strehe me ngjyre te hapur, nuk i ndan syzet per diellin ato te holla, vathet zakonisht i ka stabel, vetem ne takime ose ne mbremje apo diku me shoqeri te zgjedhur i ndron, ah veshjen e perzgjedh me kujdes sipas stilit dhe vendit. E qeshur ne shpirt, kudo e shoqeron kudo buzeqeshja aq e embel. Shoqet me perkedheli e therrasin “Lulja e jetes”, po e di qe edhe asaj i vjen mire ky emert perkeledhes nga miqesia .

“Nuk ke ndryshuar fare mosha nuk ka lene asnje shenje” i thote me pak “xhelozI” nje shoqe e vjeter poradecare. E ngacmojne shoqet e saj, i thone se ngjan shume me nje aktore italiane, por ja lene enigem emrin e asaj aktoreje te tyre te preferuar. “Elbelsire – i thote nje tjeter shoqe e ngushte-megjithese vuaj nga diabeti – embelsira jote me jep dite jetes time Zakonisht floket i mbledh topuz prapa kokes, por ka qejf qe disa cullufe te jene mbi ballin e saj te bukur ne menyre aq harmonike dhe simetrike ne te anet e ballit. Ka hobi cantat e krahut te lehta sportive zakonisht me ngjyre te celet, gri ose bezhe. Doren ja zbukuron nje ore te madhe me rryp te holle. Zakonisht mban varese floriri te holle rreth gushes me kryqin po ashtu elegant.

Pastaj kuptohet kur ndron veshjet ne klasike ose dicka me te vecante edhe varesen e ndron me nje me te trashe dhe me te shtrenjte. Nuk pelqen tualetin, biles edhe buzet i lyen me nje te kuq me shume qe anon nga manushaqja si ngjyre, kurse thonjte nuk i lyen , ose mbase pak me gjyre te celet fare.

Fotografia eshte e dashuruar me ate bukuri, por edhe ajo eshte e dashuruar me natyren. Kur ka kohe ose kur kthehet nga pazari ndalonj ne parqet e qytetit, duke kaluar nga njeri park tek tjetri. Cdo ndalese e shoqeron me fotografi pa fund.

Keto vende i pleqejhne shume, se nxjer mallin e Pogradecit te saj te deshiruar. Dikush nga shoqet e karahason me mjelmen duke i derguar foto te tyre pa fund dhe duke e cituar “Mjelma ime”. Buzeqesh me shume dhe ja kthenj: “Ti ma gjen ilaçin mua” … Nuk pelqen shume takimet e zhurmshme dhe me njerez shume biles permend dy vargje qe i jane ngulitur ne mendje:”Duke u takuar jane, vetmia ime dhe e jotja” Si permetare me origjine, kuptohet qe mei pelqejne shume kenget e qytetit te saj, ku vecon ate: “Te prita moj mike te prita”, pelqaen kenget e Curritt, por klarineta e Bariut eshte e pazevendesushme. Si bije poradecare i pelqejne vargjet e nje poradecari qe i thurr gjolit te ketij qyteti: …Atje buze “gjolit” me zgalemat, ne guralece une te rri. Ne zhurme dallgesh te zgjidh dilemat. Qe ketu, si zgjidh dot kurrsesi…!!!

Eshte e apasionuar pas lirikave e lehta te dashurise, me pak vargje i adhuron. Poetet e saj me te preferuar jane: Rreshpja, Rusi dhe Habilaj. dhe Alda Merini Preferon boten shpirterore biles shprehet shpesh nder shoqet e saj:”Ekzistojnë dy menyra te te parit: me trup dhe me shpirt. Syte e trupit ndonjehere mund te harrojne, por shpirti mban mend pergjithmone.”….eshte e bukur