Kalaja e Ali Pashës dhe Vasiliqisë në Porto Palermo është një atraksion i veçantë për turistët e huaj që në Shqipëri nuk vijnë vetëm për plazhet. Ata bëhen kuriozë në mënyrë të veçantë për historinë, por nuk kanë një cicëron që t’u japë përgjigje.

Në Porto Palermo, turistët nuk shkojnë vetëm për të shijuar natyrën dhe detin e pastër por për tu njohur edhe me historinë.

Kalaja në formë trekëndore ndodhet 30 larg bregut të detit, çka i jep asaj një pamje magjepsëse. Turistët interesohen për historinë, arkitekturën e veçantë dhe në veçanti për jetën intime të Ali Pashës.

Por për ta ndjehet mungesa e një cicëroni që mund tu jepte përgjigje për pyetjet që kanë.

“Unë kisha lexuar diçka në guidë rreth historisë së kalasë, por nuk ishte aq e saktë sa mësova prej jush. Une mendoj se është magjepsëse të jesh këtu, dhe gjithashtu pamja nga veranda ku Aliu dhe gruaja e tij kane jetuar është shume e bukur, por disa pjesë të kalasë me trazuan sepse shumë njerëz kanë vdekur atje, janë vrarë.”

Kalaja e Porto Palermos ose e Vasiliqis siç quhet ndryshe është e vizitueshme gjithë vitin.

Turistët vijnë nga e gjithë bota. Por këtë verë kanë mbizotëruar italianët.

Shumica thonë se do të rikthehen dhe do ta rekomandojnë Shqipërinë si destinacion edhe pas skandalit të dhunimit të turistëve spanjollë nga biznesmeni i arrestuar Mihal Kokëdhima.

“Po do të rikthehem dhe madje dua tu tregoj disa miqve të mi italianë që të vijnë të shohin kalanë”.

“Shqiptarët janë njerëz të këndshëm, por rrugët janë shumë të këqija. Kur ti i jep makinës në Shqipëri do përplasesh si një top futbolli”.

“Po është hera jonë e parë, ndoshta kthehemi sërish. Kemi ardhur këtu dy ditë më parë dhe nuk kemi parë shumë”.

Kalaja e Ali Pashës në Porto Palermo, por dhe shumë destinacione të tjera historike, janë një potencial i rëndësishëm për vendin në zhvillimin e një turizmi të qëndrueshëm./oranews/