Kryeqyteti spanjoll është një qytet i gjallë me një popullsi prej 3.2 milionë njerëz. Është një metropol i gjerë me larmi lagjesh dhe atraksionesh. Qyteti ofron një gamë të aktiviteteve kulturore si galeri arti, muze dhe monumente. Ai gjithashtu ka një jetë të natës të gjallë dhe një skenë të larmishme kulinarie. Madridi është destinacioni ideal për një pushim të shkurtër, me shumë gjëra për të bërë në tre ditë.


Ky udhëzues do të ofrojë një përmbledhje të atraksioneve dhe aktiviteteve kryesore në Madrid
:

Dita 1: Arti dhe kultura

Muzeu Prado (Foto: elements.envato)

Museo del PradoFilloni vizitën tuaj me një tur në një prej muzetëve më të famshëm në botë, i cili strehon veprat e mëdha të artistëve si Velázquez, Goya dhe El Greco

Palacio Real: Shijoni arkitekturën dhe dekorin mbretëror në pallatin zyrtar të Mbretërisë së Spanjës.

Plaza Mayor: Eksploroni këtë shesh historik dhe merrni një kafe në një nga kafenetë e shumta që e rrethojnë.

El Retiro Park: Pushoni dhe relaksohuni në këtë park të madh qendror dhe mos humbisni një sër monumentesh dhe skulpturash

Dita 2: Gastronomia dhe sporti

Gran Vía (Foto: elements.envato)

Stadiumi Santiago Bernabeu: Është një nga stadiumet më të famshëm në botë dhe shtëpia e ekipit legjendar të futbollit, Real Madrid. Ëndrra e çdo tifozi të futbollit për ta vizituar.

El Rastro Flea Market: Një nga destinacionet më të gjalla dhe më të njohura në Madrid dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar kulturën lokale. Rrugët përreth tregut janë të mbushura me shitës që shesin gjithçka, nga antike deri te veshjet e vjetra.

Muzeu Thyssen-Bornemisza: Është një nga galeritë më të rëndësishme të artit të Madridit dhe është shtëpia e një koleksioni të madh kryeveprash nga shekulli i XIII-të në shekullin e XX-të.

Gran Via: Rruga më e famshme e Madridit dhe është shtëpia e disa prej ndërtesave më ikonike të qytetit. Ai është i mbushur me dyqane, restorante dhe teatro.

Dita 3: Jetësia urbane

Puerta del Sol (Foto: elements.envato)

Puerta del Sol: Është një shesh i gjallë në zemër të Madridit, një vend i popullarizuar për turistët për të kaluar kohën dhe për të parë njerëzit.

Museo Reina Sofia: Ndërsa muzetë e tjerë kanë vepra klasike, kjo koleksion piktorik ju fton të zhyteni në artin modern, përfshirë veprën e famshme “Guernica” të Picassos.

Templo de Debod: Një tempull egjiptian autentik në zemër të Madridit që ofron pamje mahnitëse, veçanërisht gjatë perëndimit të diellit.

Plaza de Cibeles:  Një nga sheshet më të bukura dhe më ikonike në Madrid. Është shtëpia e shatërvanit të famshëm Cibeles, Bankës së Spanjës dhe Këshillin Bashkiak.