Nuk ka asnjë kurë apo mënyrë të provuar për të parandaluar demencën, e cila prek 55 milionë njerëz në mbarë botën, por një numër studimesh kanë thënë se ndjekja e një diete mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes.

Njerëzit që i përmbaheshin një diete mesdhetare – të pasura me ushqim deti dhe ushqime me bazë bimore – kishin një rrezik deri në 23% më të ulët për t’u prekur me demencë, tha studimi i fundit, i botuar në revistën BMC Medicine.

Hulumtimi i cili përfshiu 60,298 njerëz  në Mbretërinë e Bashkuar dhe u gjurmuan për një periudhë pak më shumë se nëntë vjet, zbuloi se respektimi i një diete mesdhetare ishte i barabartë me një ulje prej 0.55% të rrezikut të zhvillimit të demencës.

“Ka shumë prova që ngrënia e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të rënies njohëse. Por provat për dieta specifike janë shumë më pak të qarta,” tha Susan Mitchell, kreu i politikës në Alzheimer’s Research UK.

“Aktualisht nuk ka asnjë plumb magjik për të ndaluar dementinë në gjurmët e saj, por ngrënia e shumë perimeve dhe frutave, aktiviteti i rregullt fizik dhe mos pirja e duhanit janë sjellje që kontribuojnë në shëndetin e zemrës, e cila ndihmon në mbrojtjen e trurit “, shtoi ajo.

Ushqimet që përfshin dieta mesdhetare

Kjo mënyrë e të ushqyerit mund të ndihmojë zemrën, redukton diabetin, parandalon humbjen e kockave, inkurajon humbjen e peshës dhe më shumë, kanë gjetur studimet.

Dieta mesdhetare fokusohet në gatimin me bazë bimore. Shumica e çdo vakti duhet të jetë fruta dhe perime, drithëra, fasule dhe fara, së bashku me disa arra. Ka një theks të madh te vaji i ullirit ekstra i virgjër. Gjalpi dhe yndyrnat e tjera konsumohen rrallë, ose fare. Ëmbëlsirat dhe produktet e bëra nga sheqeri i rafinuar ose mielli janë të rralla.

Mishi mund të ketë një pamje të rrallë, por zakonisht vetëm për të shijuar një pjatë. Në vend të kësaj, vaktet mund të përfshijnë vezë, bulmet dhe shpendë, por në pjesë shumë më të vogla se në dietën tradicionale perëndimore. Megjithatë, peshku, i cili është plot me omega-3 që stimulojnë trurin, është një element kryesor.