Parku Kombëtar i Butrintit fton vizitorët të udhëtojnë në kohë mes rrënojave historike dhe peizazheve që të lënë pa frymë. Përjetoni qetësinë dhe përballueshmërinë në akomodimet aty pranë dhe përqafoni joshjen e kësaj perlë të fshehur, shkruan në një artikull gazetari Salman Akhtar të botuar në të përditshmen britanike “Breaking News Network”, BNN Breaking.

Në zemër të qytetit të Vlorës,  shtrihet një destinacion që po rrëmben me shpejtësi zemrat e udhëtarëve në mbarë botën.

Parku Kombëtar i Butrintit, një vend me rëndësi historike dhe bukuri natyrore që të lë pa frymë, ofron një përvojë magjepsëse për të apasionuarit pas udhëtimeve dhe eksplorimeve.

Ky vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, me ujërat e tij bruz, plazhet e pacenuara me rërë të bardhë dhe diellin e ngrohtë të verës, nuk është thjesht një vend, por një udhëtim në kohë.

Një ndërthurje e historisë dhe mrekullive natyrore

Me një sipërfaqe prej 9,424 hektarësh, Parku Kombëtar i Butrintit është një mikrokozmos i peizazheve të larmishme, nga liqenet e qeta të ujërave të ëmbla dhe ligatinat jetike deri te malet madhështore.

Megjithatë, është shkëlqimi arkeologjik që e veçon Butrintin.

Parku është shtëpia e rrënojave që përshkruajnë një rrëfim që shtrihet nga shekulli IV para Krishtit deri në shekullin e XIX.

Vizitorët mund të ecin mes mbetjeve të një kolonie greke, përshkojnë rrugët e një qyteti romak dhe mahniten me arkitekturën bizantine dhe veneciane, të gjitha këto në një vizitë.

Qasja e këtij thesari historik është jashtëzakonisht e përballueshme. Hyrja kushton më pak se 5 paund për person, duke i ftuar eksploruesit të zhyten në një sixhade të pasur të qytetërimit njerëzor.

Përqafimi i Butrintit, aty ku rehatia takohet me historinë

Akomodimet pranë Butrintit shtojnë joshjen e kësaj odiseje historike.

“Hotel Livia” në Ksamil dhe një sërë mundësish akomodimi në Sarandë ofrojnë rehati dhe komoditet për vizitorët.

Saranda, një xhevahir buzë detit Jon, nuk është thjesht një qytet turistik, por një portë për në të shkuarën.

Plazhet dhe shëtitorja e saj e bukur plotësohen nga vendet historike, duke ofruar një përvojë të ekuilibruar relaksi dhe eksplorimi.

Për më tepër, qëndrimi në Sarandë apo Ksamil rezulton të jetë një “okazion” në krahasim me destinacionet e profilit të lartë si Maldivet, ku ushqimi dhe akomodimi janë dukshëm më të përballueshëm, pa kompromentuar cilësinë apo përvojën.

Porta drejt pushimeve jokonvencionale

Udhëtimi drejt Butrintit është sa i arritshëm aq edhe tërheqës.

Qoftë duke ardhur nga Tirana, zemra e Shqipërisë, qoftë duke bërë një udhëtim të shkurtër nga Korfuzi, vizitorët mund të zbulojnë se mbërritja në këtë perlë të fshehur është pjesë e hijeshisë së saj.

Popullariteti në rritje i zonës në mesin e turistëve që kërkojnë përvoja unike udhëtimi, flet për një prirje më të gjerë, dëshirën për të eksploruar shtigje më pak të vizituara.

Butrinti ofron një kombinim të fuqishëm të bukurisë natyrore, thellësisë historike dhe përballueshmërisë, duke e bërë atë një zgjedhje bindëse për ata që kërkojnë të devijojnë nga destinacionet konvencionale të pushimeve dhe të nisin një udhëtim zbulimi.

Si përfundim, Parku Kombëtar i Butrintit në Shqipëri nuk është vetëm një destinacion pushimi në zhvillim, por një fener për kureshtarët dhe aventurierët.

Panorama e tij e pasur me mrekulli natyrore dhe historike, përballueshmëria dhe aksesi i përvojës, e pozicionon Butrintin si një vend që duhet vizituar me patjetër.

Ndërsa një numër në rritje udhëtarësh kërkojnë përvoja kuptimplota dhe pasuruese të pushimeve, Butrinti është gati t’i mirëpresë secilin prej tyre në brigjet e tij, duke ofruar një udhëtim unik në kohë. /atsh /