Shumica prej nesh ndoshta kemi parë ose përdorur kripën e shkëmbit Himalayan në shtëpinë tonë për qëllime gatimi.

Jonet pozitive nuk shkaktojnë ndonjë pozitivitet, në të vërtetë, është e kundërta. Pagjumësia, alergjitë, problemet e shëndetit mendor janë vetëm disa nga problemet.

Çfarë mund të neutralizojë jonet pozitive?

Jonet negative, natyrisht. Kundërshtarët tërheqin njëri-tjetrin. Kripa e pangrënshme e Himalajeve është burimi i këtyre joneve negative. Jonet negative të lëshuara i bashkëngjiten joneve pozitive në rrethinat e tij si pluhuri, myku, irrituesit, alergjenët dhe mjegull elektronik.

Ato më pas neutralizohen. Ajri rreth nesh bëhet i freskët dhe i pastër. Ndiejmë një atmosferë pozitiviteti dhe freski rreth nesh. Duket sikur sapo keni vizituar një plazh apo një ujëvarë. Mjedisi juaj bëhet i bukur.

Kripë deti dhe detoksifikimi

Kripa Himalayan është përdorur për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit në formën e një trajtimi të shëllirë. Më së shpeshti bëhet në formën e një banje.

Ndërsa natriumi lidh ujin në shtresën e jashtme të lëkurës tuaj, lagështia ruhet. Toksinat lëshohen nga trupi juaj, ndërsa lëkura juaj thith mineralet e shëndetshme nga natriumi në trupin tuaj.

Sadium

Si një burim natyral i natriumit, kripa Himalayan siguron një mineral thelbësor për funksione të shëndetshme trupore, shkruan holistic living tips. Natriumi ndihmon për të rregulluar vëllimin e gjakut dhe kështu presionin e gjakut, si dhe ndihmon për të kontrolluar kontraktimet e muskujve, transmetimet nervore dhe funksionet e zemrës.

Natriumi mund të gjendet natyrshëm në një numër ushqimesh, por gjithashtu mund të konsumohet si kripë e shtuar, si në rastin e kripës së Himalayan. Sasia e rekomanduar ditore e natriumit që duhet të konsumohet çdo ditë është midis 1500 mg dhe 2300 mg, për burra dhe gra midis moshës 9 dhe 50 vjeç.

Përmbajtja minerale dhe konsumi

Kripa e Himalajës vlerësohet gjerësisht për përmbajtjen e saj minerale, që përmban gjithsej 84 minerale, transmeton lajmi.net. Përveç natriumit, kripa Himalayan është relativisht e lartë në hekur, magnez, fosfor, kalcium, kalium dhe klorur.

Përmban gjithashtu gjurmë të borit, fluorit, jodit, zinkut, selenit dhe bakrit, të gjitha janë të nevojshme për shëndetin e trupit. Si një kripë që ndodh natyrshëm, kripa Himalayan përmban të gjitha këto minerale pa përpunim kimik ose përsosje.

Qendro pozitiv

Më e rëndësishmja, ju ndjeheni të relaksuar, të ftohtë, të qetë dhe të përbërë. I gjithë ambienti përreth jush mbush me freski dhe pozitivitet. Dita juaj shkon mirë. Ju ndjeheni të lumtur dhe të sigurt.

Këto kripëra të marra nga oqeanet e lashtë kanë për qëllim të përmirësojnë jetën tuaj në të gjitha mënyrat e mundshme. Mos e injoroni ta mbani në shtëpitë tuaja dhe ta ndizni në mënyrën tuaj të vogël.