31.7 C
Tetovo
14-08-2020

Lajme

Vdiq artisti Gurakuq Dobruna

Gurakuq Dobruna – “Kuqi”, dizajner grafik dhe themelues i gazetës thumbuese politike “Lirindja”, ka vdekur të enjten në moshën 53-vjeçare, kanë njoftuar...

Teatër

Film

Pasqyrimi i Shqipërisë në dy etapa historike përmes filmave

Kineasti italian, Massimo Benvegnù, është kthyer pas më shumë se shtatë dekadave në Shqipëri. Ka ecur përgjatë shtegut të njëjtë që kishte...

Horrori i izolimit

Fotolegj: “Relic”, portretizimi i një gruaje të moshuar, të cilën vajza e saj dëshiron që ta vendosë në një shtëpi pleqsh merr...

Të Fundit

Arte Pamore

Mjeshtrit të Rilindjes, nuk i ka pëlqyer hunda!

Studiuesit në Roma kanë arritur të rindërtojnë fytyrën e mjeshtrit të madh të Rilindjes, Raphaelit. Ata kanë arritur në përfundimin se piktori...

Sekreti i fundit i Van Gogh-ut

Edhe pse 130 vite larg nga vdekja e tij, piktori i madh holandez ende befason. Në Auvers-sur-Oise, siç shkruan “Le Parisien”, një...

Libri

« Banketi i Hijeve » dhe hija e rëndë e shkrimtarit Zija Çela

Review nga Arbër Ahmetaj Banketi i hijeve është botuar nga « Dukagjini » në Pejë në vitin 1997. Zija Çela, ndër shkrimtarët...

Faruk MYRTAJ-KRAHË ZOGU SA-LINDUR…

Tregim Lehonë, u përmendë nga një si pëshpërimë që jehoi arteriesh teksa gjaku i parë mëmësor pulsonte limfë...

Muzika

Lifestyle

MËNGJESI I SHËNDETSHËM JU NDIHMON TË MBANI TRUPIN NË FORMË

Shkencëtarët në mbarë globin kanë kryer me dhjetëra e qindra studime në lidhje me çështjen e nxehtë të...

ÇFARË ËSHTË DIETA USHTARAKE?

Trendet e dietave viteve të fundit kishin të bëjnë më shumë me adoptimin e zakoneve të shëndetshme të...

Trashëgimi